Tyrimų ir rezidencijų programa „Neringos miško architektūra“ (NMA) buvo inicijuota 2019 m. Jurgos Daubaraitės, Egijos Inzules ir Jono Žukausko. Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonijoje vykdomas projektas skirtas apmąstyti kultūrinių praktikų ir institucijų tarpininkavimą formuojant aplinkos santykius. Projekto atspirties taškas –- Nida, įsikūrusi lietuviškojoje Kuršių nerijos – 98 km ilgio ir 0,4–3,8 km pločio smėlio kopos, skiriančios Kuršių marias nuo Baltijos jūros – dalyje. Čia per pastaruosius 200 metų sodinant miškus ir nuosekliai planuojant neriją buvo teraformuota teritorijos aplinka, siekiant valdyti natūralius eolinius vėjo pustomo smėlio procesus. Išskirtinis šio suformuoto kultūrinio kraštovaizdžio vaidmuo ir pareiga juo rūpintis kelia sudėtingus iššūkius jį prižiūrinčioms agentūroms bei institucijoms. 1990 m. Kuršių nerija buvo paskelbta nacionaliniu parku, o vėliau kartu su dalimi Kaliningrado srities įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.
Kaip tęstinė programa, NMA buria vis didesnę įvairių sričių atstovų ir bendradarbiaujančių institucijų bendruomenę, siekiančią perskaityti šios vietovės kultūrinį kraštovaizdį kaip atvejo studiją Baltijos ir Skandinavijos miškų kontekste, žvelgiant iš skirtingų perspektyvų ir telkiantis įvairias praktikas. Į mišką šiame projekte žvelgiama kaip į gamtinių sistemų aplinką, valdomą, eksploatuojamą ir reguliuojamą žmogaus intervencijų, technologijų, pramonės šakų, institucijų bei agentūrų. NMA siekiama surinkti šių įvairių susikertančių ir persiklojančių požiūrių visumą, sutelkiant dėmesį į kultūros vaidmenį stiprinant būdus, kuriais suvokiami ir juntami miškai.
„Kirvarpa“ yra su mišku dirbanti NMA leidykla. Jai vadovauja Jurga Daubaraitė, Egija Inzule ir Jonas Žukauskas iš Nidos, Vilniaus ir Ciuricho.
Neringos Miško Architektūra instagram: @forestparts
Kontaktai: info@neringaforestarchitecture.lt