Vaikų miško paviljonas sugrįžo į Kuršių nerijos miškus, virsdamas ekskursijų miške bei aplinkosauginio ugdymo užsiėmimų vieta. 2023 m. rugpjūčio mėnesį Juodkrantės senajame miške buvo įrengta Neringos miško klasė. Ši instaliacija bus vystoma rudenį ir žiemą, kuomet Vaikų miško paviljono dalyviai dirbs pritaikydami Venecijos paviljono instaliaciją Neringos miško kontekstui. Nuo spalio mėnesio, Neringos miško klasė taps naujos eksperimentinės edukacinės klasterio programos vieta, bendradarbiaujant Neringos gimnazijai, Neringos savivaldybei, Kuršių nerijos nacionaliniam parkui ir Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonijai.
Neringos miško klasė yra Vaikų miško paviljono atstovavusio Lietuvai 18-ojoje tarptautinėje architektūros parodoje „La Biennale di Venezia 2023“ tęsinys.
2024 m. spalio 21–24 d.
Kuršių nerijos nacionalinio parko gamtos mokykla, Nida
2024 m. lapkričio 25–29 d.
Neringos miško klasė, Juodkrantė
Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonija, Nida
Vykdant Neringos savivaldybės iniciatyvą skatinti ugdymo klasterio, jungiančio Neringos gimnaziją su meno ir kultūros organizacijomis Neringos ir Klaipėdos regionuose, plėtrą, Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonija kartu su Kuršių nerijos nacionaliniu parku ir Sengirės fondu rengia pirmąją edukacinių užsiėmimų lauke seriją. Ši programa orientuota į ekosistemų dinamikos tyrinėjimą Kuršių nerijos miškuose, pakrantėse ir kopose, ypatingą dėmesį skiriant biologinei įvairovei ir žmogaus poveikio gamtai supratimui.
Ši edukacinė programa suburia Neringos gimnazijos mokytojus, aplinkosaugos pedagogus, botanikus, mikologus ir menininkus į tarpsektorinę iniciatyvą, skatinančią patirtinį mokymąsi ir tarpdalykinį bendradarbiavimą. Sujungdama gamtos mokslus ir menus, programa suteikia mokiniams ir dalyviams visapusišką požiūrį į aplinkos priežiūrą, skatina gilesnį vietos kraštovaizdžio ir jo subtilių ekologinių ryšių supratimą.
Programa prasideda nuo užsiėmimo, kurį veda Kuršių nerijos nacionalinio parko pedagogas Gvidas Laukaitis. Keturias dienas, nuo spalio 21 iki 24, 1–4 klasių mokiniai dalyvauja lauko tyrinėjimuose, kad sužinotų kaip susidarė unikalios Kuršių neriją reprezentuojančios kopos. Jie tyrinėja skirtingo dydžio ir savybių smėlio grūdelius, stebi, kaip gamtos jėgos laikui bėgant formuoja kopas. Vaikščiodami su gidu ir atlikdami praktinius užsiėmimus, pavyzdžiui, statydami apsauginės kopos modelį iš smėlio ir natūralių medžiagų, mokiniai iš arti susipažįsta su kopomis, supranta jų reikšmę vietos ekosistemai ir jų sąveiką su aplinkine augalija ir gyvūnija.
Lapkričio 25–29 d. Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonijoje vyks užsiėmimas, skirtas subtiliems ekologiniams procesams sename miške pažinti, kurį ves Sengirės fondo ekspertės: mikologė Aurelija Plukė ir botanikė Villma Gudynienė. Šiuose užsiėmimuose, vykstančiuose miške, dalyvauja menininkė Aistė Ambrazevičiūtė, kuri padeda dalyviams perteikti ir gilinti savo miško patirtis, tyrinėjant sudėtingas gleivūnų ir kerpių formas ir atvaizdus molekuliniame lygmenyje. Ji padeda atskleisti unikalų spalvų ir formų spektrą, leidžiantį dalyviams stebėti ir įvertinti šių miško organizmų paslėptą sudėtingumą, paversdama mokslinius tyrinėjimus į meninę biologinės įvairovės prizmę.
Prie jų prisideda aplinkosaugos pedagogė Riita (Nyyskä) Nykänen iš Suomijos asociacijos „Mustarinda“. Nyyskä kuria mokymo medžiagą ir diegia naujus lauko aplinkosauginio švietimo metodus, padedančius mokytis gamtoje, siūlydama mokytojams naujas priemones ir strategijas, padedančias sudominti mokinius juos supančia gamtine aplinka.
Lauko programa vyksta Neringos miško klasėje – konstrukcijoje su stogu ir sėdimomis platformomis, įsikūrusioje Juodkrantės sengirėje, šalia dendrologinio tako, prie instaliacijos „Garso gaudyklė“. Ši klasė veikia kaip „Vaikų miško paviljono“, kuris iš pradžių buvo pristatytas kaip Lietuvos paviljonas 18-ojoje tarptautinėje architektūros parodoje – Venecijos bienalėje 2023 m., tęsinys ir baigiamasis etapas. Iš Kuršių nerijos medienos pagamintas paviljonas iš pradžių buvo sukurtas kaip edukacinė žaidimų erdvė bienalei, turint tikslą jį perkelti į Neringos miškus kaip nuolatinę, viešai prieinamą instaliaciją. Ši transformacija leidžia klasei ir toliau būti ekologinio ir kultūrinio švietimo vieta, kviečiančia visus norinčius tyrinėti juos supantį natūralų kraštovaizdį ir iš jo mokytis.
Penkias dienas vykstančių ekologinių dirbtuvių metu Neringos miško klasė, kurios struktūra subtiliai susilieja su trapiu miško kraštovaizdžiu, yra atspirties ir susibūrimo vieta – natūralus orientyras, nuo kurio mokiniai gali pradėti atlikti užduotis, stiprinančias jų ryšį su ekosistema ir įtraukiančias juos į aplinką, kurią siekia pažinti.
Edukatoriai: Aistė Ambrazevičiūtė, Aurelija Pluke ir Vilma Gudynienė (Sengires fondas), Gvidas Laukaitis (Kuršių nerijos nacionalinis parkas), Riita (Nyyskä) Nykänen (Asociacija „Mustarinda“)
Kuratoriai: Jurga Daubaraitė, Egija Inzulė, Jonas Žukauskas
Edukacinės programos koordinatorė: Dovilė Lapinskaitė
Neringos miško klasės architektūra: Jonas Žukauskas bendradarbiaujant su Antanu Gerliku, Jurgiu Paškevičiumi ir Anton Šramkov.
Pagamino ir sukūrė: „Neringos miško architektūra“
Įgyvendino: Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonija
Projekto partneriai: Kuršių nerijos nacionalinis parkas, Lietuvos valstybinė miškų urėdija, asociacija „Mustarinda“, Neringos gimnazija, Neringos savivaldybė, Sengirės fondas
Projektą finansavo: Lietuvos kultūros taryba, Neringos savivaldybė